STAV (AKTIVITA) :
MENŠÍ

NOVÉ PRA(INFORMACE:                      
-jde o projekt kde se dozvídáte "žhavé" novinky z pravěku                              
-informace jsou staré max. 2 měsíce                   
-kdo by věděl nějaké nové informace  prosím ať napíše na e-mail:dinokod@seznam.cz
nebodo zpráv autorovi

Duben 2010

Aetodactylus halli-nový pterosaurus

30. dubna 2010 v 18:20 | theropoda (Šimon) |  nové pra(informace

Nový pterosaur, pojmenovaný vědecky Aetodactylus halli (podle Lance Halla, amatérského paleontologa z Dallasu), je představitelem kladů Pterodactyloidea a Ornithocheiridae a fosilní pozůstatky pochází ze svrchní křídy (cenoman-turon) amerického texasu, kde tento tvor obýval zhruba areál dnešního souměstí Dallas-Fort Worth, zaplavený tehdy mělkým mořem. Jedná se o jednoho z geologicky nejmladších známých ornitocheiridů, mladšího nežli jeho příbuzní z Anglie, Brazílie nebo Číny, a teprve druhého zástupce tohoto kladu z území Severní Ameriky. Exemplář byl objeven v mělké břidlici nedaleko rušné dálnice u městečka Mansfield již v roce 2006, a původně byl chybně identifikován coby fosilie bezobratlé ústřice.

Hlavní pozornost vzbudila téměř kompletní spodní čelist, u níž chybí většina z 54 zubů. Čelist je 38.4 cm dlouhá a zuby jsou velmi úzké a ostré, a rozmístěné tak, že pokrývají zhruba 75% délky čelisti. V jamkách zůstaly pouze dva zuby. Pokud došlo k uzavření čelistí, byly zuby navzájem propojeny a provázány. Česliti byly velmi tenké, nikoli silnější než 1 cm, což je mezi pterosaury unikátní znak; počet zubů v dolní čelisti je srovnatelný s čínským rodem Boreopterus. A. halli byl středně velkým pterosaurem s rozpětím křídel kolem 3 metrů. Právě relativně jemnou stavbou čelisti a vzhůru orientovaným úhlem zalomení zadní části čelisti se tento pterosaur liší od ostatních a představuje zřejmě jednoho z posledncích ozubených ornitocheiridů, kteří se v Severní Americe vyskytovali před samotným koncem křídové éry, kdy začaly vzduchu dominovat formy bezzubé.

Skutečnost, že usazeniny, které reprezentují tuto oblast (seskupení Eagle Ford) se na území Severní Ameriky nevyskytují ve velkém rozsahu, je zřejmým vysvětlením, proč jsou pozůstatky těchto létajících plazů tak vzácné.

média:
Aetodactylus halli

troodon

25. dubna 2010 v 11:26 | theropoda (Šimon) |  pra(enciklopedie
Jak už jsem možná řekl spouští nový projekt pra(enciklopedie a dávnou-historii a mojeznámky (kdo by se chtěl přidat může).
první je troodon:

TROODON ("zraňující zub") 
TROODONByl to asi 2 metry dlouhý, 1 metr vysoký a 60 kilogramů vážící teropod.
Reprezentoval v rámci skupiny Deinonychosauria čeleď úspěšných lovců Troodontidae. Troodon měl protáhlou štíhlou lebku s malými, trojúhelníkovými zuby, velkými dopředu směřujícími očima a velkým mozkem. Měl také dlouhý ocas, který ale na rozdíl od deinonycha nebyl vyztužen zkostnatělými šlachami. Dále disponoval chápavými předními končetinami, které zřejmě spolu s nebezpečným pohyblivým drápem na druhém prstě zadních končetin, pomáhaly přidržet a zabít kořist. Jiní paleontologové se domnívají, že tito dinosauři pomocí srpovitých drápů šplhali po stromech. Tato teorie však dosud není potvrzená a vzhledem ke skutečnosti, že u velociraptora se využití za účelem usmrcení potvrdilo, je možné, že jejím primárním účelem skutečně mohlo být drásání kůže oběti. Troodon se pravděpodobně živil drobnými obratlovci (nejspíše mláďaty jiných dinosaurů, savci a ještěrkami). Díky velkým očím viděl dobře i za ranního a večerního šera, kdy vycházel na lov. Podobal se tedy, silou a postavením v přírodě, dnešním rysům, případně pumám.
Relativní velikost mozku troodona je jedna z největších mezi známými neptačími dinosaury (EQ až 6,5 - tedy 6,5krát větší mozek, než má stejně velký krokodýl) a je modelovým rodem dinosaura pro hypotézy o inteligentních dinosaurech (dinosauroidech). Podle některých výpočtů měl však ještě vyšší hodnotu EQ jiný teropod - bambiraptor, a to dokonce snad 12,5-13,8 (což by znamenalo inteligenci srovnatelnou například s dnešními šelmami a mnohem vyšší, než má jakýkoliv dnešní plaz).

Banji long nový oviraptor

25. dubna 2010 v 9:53 | theropoda (Šimon)
   Ze svrchní křídy čínského souvrství Nanxiong (provincie Jiangxi) je popsán Banji long, nový rod a druh dinosaura, představitele kladů Theropoda, Coelurosauria a Oviraptorosauria/Oviraptoridae. Od svých příbuzných se liší několika autapomorfiemi, zejména v morfologii lebečního hřebenu, pro oviraptorosaury typického, a kostí zejména zadní části lebky a také čelistí. Některé znaky na patru a spodní čelisti nebyly dosud u oviraptoridů pozorovány, ale blíží se spíše bazálním oviraptorosaurů, což naznačuje bazální pozici tohoto taxonu v kladu Oviraptoridae. To bylo ostatně potvrzeno i řadou kladistických analýz. 

média:
hlava rodu banji long
oviraptor příbuzný rodu

Texacephale langstoni nový tlustolebý dinosaurus

24. dubna 2010 v 9:42 | theropoda (Šimon) |  nové pra(informace
Pachycefalosauridi byli nepochybně zvláštní skupinou ptakopánvých dinosaurů, o nichž vzhledem k nekompletnosti fosilního materiálu stále mnohé nevíme. Tito po dvou se pohybující býložravci nebo všežravci dosahovali v poměru k většině ostatních dinosauřích skupin spíše malých rozměrů. Charakteristickým znakem byla ztluštělá svrchní část lebky, často vytvářející jakousi "lebeční kupoli". Největším zástupcem skupiny je samotný Pachycephalosaurus wyomingensis, žijící v období nejsvrchnější křídy na území západu Severní Ameriky. Ten dosahoval délky asi 5 metrů, výjimečně pak až 8 metrů. Někteří zástupci však svojí velikostí nepřekonávali průměrnou ovci. To je ostatně případ také posledního přírůstku do rodiny "tlustolebých" dinosaurů.


Texacephale langstoni je nově popsaným pachycefalosauridem, žijícím asi před 80 až 70 miliony let na území dnešního Texasu. Velikostí nepřekonával nejen ovci, ale dokonce ani statného psa. Vědecký tým pod vedením amerického paleontologa Nicholase Longriche z Univerzity v Yale objevil dva fragmenty lebky tohoto dinosaura v rámci území Národního parku Big Bend na jihozápadě státu v roce 2008. Po následném srovnávání s desítkami dalších podobných fosílií pachycefalosauridů známých z Montany a Kanady dospěli k závěru, že se jedná o zcela nový rod a druh dinosaura. Celý název by se dal přeložit jako "Langstonova texaská hlava" díky objevu vyklenuté lebeční kupole, charakteristické pro některé zástupce této skupiny. Je možné, že stejně jako oni používali i  drobní zástupci texacefale zesílenou lebeční "střechu" k vnitrodruhovým soubojům v podobě srážení hlav nebo snad spíše vrážení do trupu soupeře.

Zajímavý je také fakt, že se jedná o další potvrzení domněnky, že dinosauří fauna severních oblastí dnešních Spojených států a jihu Kanady se v období svrchní křídy výrazně lišila od dinosauří fauny z oblastí jižních, jako je i dnešní Texas nebo Nové Mexiko. Již dříve objevené zkameněliny z oblasti Národního parku Big Bend totiž svědčily o tom, že oba typy místní dinosauří fauny byly nejspíš od sebe navzájem izolované. Zkameněliny z této oblasti bohužel nejsou tak kompletní jako v Montaně nebo Albertě, ale objev nového pachycefalosaurida významně napomáhá v lepším pochopení struktury zdejších ekosystémů. Dle názoru Longriche bude v blízké budoucnosti objeveno ještě mnoho dosud neznámých dinosaurů právě z této jihozápadní části Spojených států.

schrnutí:
co: Texacephale langstoni
kdy: před 75 mil. lety
kde: dnešní Texas
délka: asi 5 m.

média:
Texacephale langston

Texacephale langston (zdroj: deinonych)
srovnání velikosti Texacephale a člověka (zdroj: deinonych)

Novinky

21. dubna 2010 v 12:33 | theropoda (Šimon) |  ostatní...
Ahoj,
mám tu pár novinek:

1) Chtěl bych udělat společný projekt o dinosaurech taková Enciklopedie. Šlo by o to že by se přejmenovali (po případě upravili) rubriky jako např.: moje monstra pravěku, na davna-historie enciklopedie..., u Haase popisky pravěkých zvířat atd.. Důvod: je jednoduchý proto že skoro každý by chtěl si udělat vlastní enciklopedii kde by byly všechny pra živočichové, ale kdybychiom se spojily tak by to nebylo tak nemožné!!
Proto prosím kdo by chtěl (nemusí mít ani blog) pracovat na tomto projektu ať se zapíše do komentářů..

2) Jak jste si asi všimly mám nový desing blogu.
3.)Dinoparky budou zase v provozu a to tak že každý týden min. 1 článek.

S pozdravem theropoda

Dinosauří mláďata: Díl třetí: microraptoři

19. dubna 2010 v 14:59 | theropoda (Šimon) |  dinosauří mláďata
Dinosauří mláďata:
Díl třetí:
Microraptoři:

O mláďatech a hnízdech microraptorů se toho ví opravdu málo přesto se pokusím napsat příběh jedné rodinky...

V jednom jurském lesíku v Číně se sameček microraptora předvádí.. Jeto jeden z nejsilnějších a nejkrásnějších samců proto získá asi 3/4 samiček. S jednou se spářil a samička odlétá do hnízda..
     Hnízdo má v korunách stromů v dutině podobně jako sovy. Samička snesla 10 vajec, 8 jich však podlehlo zlému hadovi. Ze zbylých 2 se vylíhla zdravá mláďata. Jeden samec a jedna samička. Matka jim musí přinášet larvy myši atd.. Mláďata rostou jako z vody, ale matka není sama pomáhají ji dvě loňské samičky. Když dostatečně vyrostou a naroste jim peří můžou se vrhnout ze stromu dolů. Úspěšně slítly ale ještě několik týdnů budou s matkou pak se vydají na samostatnou pouť životem..Samička možná bude příští rok pomáhat matce s mláďaty.

Schrnutí:
snůška: 5-10 vajec
doba inkubace: 1,5 měsíce
doba krmení na hnízdě: asi 70-85 dní
dospělost v: 2-3 letech 

média:
mladí si hrají...
samec se předvádí...
samice odlítá do hnízda
mladý samec odlítá z hnízda...

příště: mláďata sauropodů

Enantiornithiformes 1.)

19. dubna 2010 v 14:37 | theropoda |  monstra z pravěku
Čeleď: Enantiornithidae
Rod: Enantiornis
druhy: E. Leali
kdy: pozdní křída
kde: Argentina
délka:  cca.1 m
ocas: cca. 20-40 cm

*Byl blízce příbuzný rodu Avisaurus. Byl masožravec, něco mezi supem a orlem.

média:
Enantiornis

stop týrání

18. dubna 2010 v 14:04 | theropoda (Šimon)
Jste pro týrání zvířat? jestli ne tak se podepište a klikněte na obrázek!!

stop!!

special foto...2

14. dubna 2010 v 16:57 special foto...
godzila???
popisek: Co zbyde z pravěkého netvora za milióny let??? toto!!

"nová" "monstra" pravěku

13. dubna 2010 v 18:04 | theropoda (Šimon) |  monstra z pravěku
   Zahajuji novou sérii monster pravěku!!
Bude o křídových ptácích
(konkrétně Enantiornithiformes ).
Zde je jejich seznam::

1.)Enantiornis 
2.)Avisaurus
3.)Zhyraornis
4.)Nanantius
5.)speciál...
ochutnávkaspecial foto...1

13. dubna 2010 v 17:09 | theropoda (Šimon) |  special foto...
1
popisek: Vývoj ptactva...

Ahoj

13. dubna 2010 v 17:08 special foto...
Ahoj....,
Dal jsem sem článek o monstrech pravěku a pak ho odstranil protože na toto téma to má hodně lidí. Místo toho zakládám novou rubriku special foto... kde budou obrázky z planety od jejího vzniku...

ceratosauři

12. dubna 2010 v 17:17 klasifikace
Ceratosauři, neboli příslušníci infrařádu Ceratosauria byli skupinou toropodních (dravých) dinosaurů, definovaných jako "všichni teropodi sdílející bližšího společného předka s rodem Ceratosaurus než s ptáky. Byli vývojově primitivnější než tetanury, jsou však zřejmě jejich sesterskou skupinou. Patří sem především teropodi jižní polokoule.
by: wikipedie

ukázka druhů:
"masožravý býk"
"Northwesternský Arkentínský ještěr"
příště: Noasauridae

Australopithecus sediba- neočekávaný pračlověk

10. dubna 2010 v 12:54 nové pra(informace
   Také linie hominoidů, vedoucí k modernímu člověku, se dočkala vždy velmi očekávaného přírůstku. Z lokality Malapa (JAR) byly popsány dvě fosilní kostry (stáří 1.95 a 1.78 Ma), které náleží k novému druhu australopitéka, a sice Australopithecus sediba. Kostry byly nalezeny velmi blízko u sebe a jejich vzájemný vztah je tedy zřejmý. Jak z lebečních, tak z postkraniálních znaků je zřejmé, že A. sediba je přímým potomkem druhu A. africanus a formou, která má mnohem blíže k nejbazálnějším zástupcům rodu Homo, než ostatní australopitékové, a je tedy přímým předchůdcem našeho rodu. Exemplář s označením MH1, juvenilní jedinec, měl mozek o velikosti nejméně 95% ve srovnání s dospělým jedincem (minimální lebeční kapacita činila 420 krychlových centimetrů).
Australopithecus sediba

HADROSAUŘI 6.)

9. dubna 2010 v 15:11 monstra z pravěku
Čeleď: Hadrosauridae
Podčeleď: Hadrosaurinae
Rod: Anatotitan
druhy: A. copei
A. longiceps
kdy: před 68 až 65  milióny let (konec křídy)
kde: Severní Amerika
délka: (i přes) 12 m


Anatotitan ("Kachní titán") se vyznačoval výrazně protáhlou nízkou lebkou, která u některých jedinců dosahovala délky až 120 cm. Dále disponoval podobnou stavbou těla jako jiní hadrosauridi. Měl kostěný zobák, v jeho případě výrazně široký, čelisti s bateriemi zubů, kratší přední končetiny, dlouhé a silné zadní končetiny a dlouhý chvost. Přední končetiny sloužily především k chůzi, při běhu se však zvíře mohlo vztyčit na zadní končetiny. Patřil do skupiny plochohlavých hadrosauridů, neměl tedy žádný dutý kostěný hřeben napojený na dýchací cesty. Je však možné, že se na nosní otvory za jeho života upínala pružná kůže, která při nafukovaní mohla sloužit na vydávání zvuků nebo na poutání pozornosti samic.
   Mezi příbuzné rodu Anatotitan patří obrovský Shantungosaurus z Asie a po jeho boku žijící Edmontosaurus, s kterým byl v minulosti řazen do dnes neplatného rodu Anatosaurus.

média:
a